Erasmus Student Network
Projekty realizowane przez ESN UKW Bydgoszcz

Projekty realizowane przez ESN UKW Bydgoszcz

Discover Europe

 

 

     Discover Europe to ogólnoeuropejski konkurs fotograficzny dla studentów. Jego celem jest nawiązanie międzynarodowego dialogu pomiędzy uczestnikami oraz zaprezentowanie ich wizji Europy, a przede wszystkim jej różnorodności. W 2013 r. Discover Europe został doceniony na arenie europejskiej zdobywając 2. nagrodę w konkursie im. Karola Wielkiego dla projektów non-profit organizowanych przez parlament europejski. 

     Idea konkursu opiera się na możliwości pokazania piękna Starego Kontynentu, jego tradycji i kultur właśnie poprzez sztukę fotografii. Konkurs ma także na celu przełamanie narodowych stereotypów oraz promowanie mobilności studenckiej, a w szczególności wyjazdów na wymiany międzynarodowe.
     Discover Europe to projekt realizowany na dwóch etapach: regionalnym i ogólnopolskim. Konkurs kierowany jest do studentów, którzy uczestnicząc w nim prezentują swoje spojrzenie na różnorodność kultury, łamią stereotypy i uprzedzenia. Celem konkursu jest wywołanie najlepszych zdjęć, dopasowując je do trzech kategorii konkursowych: Europo zaskocz mnie, Mój kawałek Europy, Obywatel Europy.
     Bydgoska sekcja współorganizuje Discover Europe na poziomie regionalnym wraz z ESN UMK Toruń. Koordynatorem projektu w Bydgoszczy jest Paulina Lewandowska (kontakt: de.ukw@esn.pl).

 

Oficjalna strona konkursu

ESNOLYMPICS

 

ESNOLYMPICS to ogólnopolski projekt organizacji Erasmus Student Network, umożliwiający zagranicznym studentom z całej Polski uczestnictwo w zawodach sportowych organizowanych na kształt igrzysk olimpijskich. Podczas eliminacji w miastach Polski zostaną wyłonione drużyny, które spotkają się w Warszawie, aby walczyć o tytuł najlepszej z najlepszych.

Zalążków tego projektu można się doszukać w wielu lokalnych inicjatywach sportowych jednak pierwsze duże zawody międzyuczelniane odbyły się w 2009 roku w Warszawie  przy okazji obchodów XX-lecia organizacji Erasmus Student Network. Idea rozgrywek sportowych niezwykle przypadła do gustu zarówno zadowolonym uczestnikom jak i pełnym entuzjazmu organizatorom. Studenci zagraniczni przyjeżdzający do Polski ciężko trenowali i domagali się organizacji kolejnych edycji projektu aż w maju 2011 roku o puchar najlepszej erasmusowej drużyny zmierzyli się przedstawiciele  11 miast z Polski.

 

SocialErasmus

Jest to międzynarodowy projekt, który powstał w 2008 roku w ESN Polska. Ma na celu promowanie postawy społecznej wśród młodych ludzi uczestniczących w wymianach studenckich. Projekt bazuje na wolontariacie, który ma na celu integrację studentów międzynarodowych ze społecznościami lokalnymi. Przekłada się to na dokonanie długotrwałych zmian w społeczeństwie oraz daje studentom możliwość spojrzenia na realia kraju, w którym przebywają z nowej perspektywy.

SocialErasmus wzbogaca międzynarodowe doświadczenia studentów, pozwalając zrozumieć otaczające problemy społeczne, jak również wypracowując odpowiednie dla nich rozwiązania. Co więcej, pokazuje jak w prosty sposób młodzi ludzie mogą przyczynić się do poprawy społeczeństwa, jako obywatele świata.

Mottem projektu jest hasło: „Zostaw swój ślad!”

Główne projekty SocialErasmus to

 

Program Mentor

Podróże za jeden uśmiech w perspektywie, przyjaciele w każdym zakątku Europy, pokonane bariery językowej - to wszystko bez opuszczania Polski oraz żadnych nakładów finansowych. Niemożliwe... wiele osób przekonało się, że jak najbardziej realne i to na wyciągnięcie ręki.
Bez języka ani rusz
Przeglądając ogłoszenia oferujące staże, praktyki lub prace pojawia się stały kanon wymagań: obsługa komputera, doświadczenie i znajomość języka obcego. Formułka ta, jak mantra powtarza się w większości interesujących ofert.
Granice mojego świata to granice mojego języka?. Skoro można granice samemu pokonać i zwiększyć swoje możliwości poznawcze oraz szanse na rynku pracy nikt nie żałuje wydatków, czasu, ani energii na ten cel. Efekty są wymierne w stosunku do nakładów - swoboda porozumiewania się sprawia, że możemy w pełni korzystać z możliwości, jakie daje życie w otwartej Europie i świecie - nie wspominając o wymaganiach pracodawców. Ale po co wydawać pieniądze na szlifowanie języka w sztucznie wytworzonych sytuacjach sal zajęciowych skoro można ćwiczyć w rzeczywistości i to za darmo, jednocześnie pomagając innym i rozwijając siebie będąc Mentorem.
Mentor jest projektem Erasmus Student Network (ESN) międzynarodowej organizacji studenckiej non-profit pomagającej osobą przyjeżdżającym z całej Europy i świata na wymianę do Polski w stawianiu "pierwszych kroków" na naszej ziemi oraz organizacją działań, które dają im możliwość pełniejszego poznania Polski i polskich realiów.
 
Źródło: http://esn.pl/pl